6 maja, 2015 Redakcja
Nowi mobilni
Życie nomadów miejskich stawia nowe wymagania dla budynków, mieszkań i miejsc pracy. Z jakich narzędzi korzysta pokolenie, które w każdym zakątku świata czuje się jak w domu?
„The New Nomads” to zbiór argumentów na to, że generacja internetu nie potrzebuje domu w klasycznym rozumieniu. Jest mobilna. Można przez pół roku pracować w biurze w Berlinie, spędzać lato w przyczepie kempingowej w Chile, a gdy tylko pojawi się nowy projekt – przenieść się na trochę do biura klienta w Nowym Jorku. Cyfryzacja jest tożsama z tym, że mieszkamy i pracujemy inaczej. Namiary na biuro? To zależy. Adres pobytu? Różny.
Brak przywiązania do konkretnego miejsca i nieustanna potrzeba przemieszczania przynosi kolejne rozwiązania w dziedzinie architektury, designu i motoryzacji. Nowi koczownicy stawiają na meble modułowe i wielofunkcyjne narzędzia. Pomieszczenia na kółkach nie mają stałego adresu. Bryły-domy transportuje się jak kampery, Design Bus należący do Erika Olovssona jest studiem projektowym, które dojedzie do klienta, a drewniany Sleepbox umożliwi drzemkę na lotnisku. Po niej pakuje się torbę i mknie się dalej. W razie potrzeby swój pokój można nieść w torbie. Clouds zaprojektowany przez Monicę Förster to pękaty namiot, który zamiast rozstawiania wymaga napompowania.
Nowoczesny włóczykij wciąż posiada swój atrybut – w razie potrzeby proste sakwy zamieniają się w wygodne siedzisko, jak u chmara.rosinke studio, albo stylowy blat umieszczany bezpośrednio na ziemi. W tym drugim Jody Kocken uwzględniła nawet kolację przy świecach.
Nomada, koczownik, kosmopolita. Jest wiecznie w ruchu, co nie oznacza, że musi wyrzekać się wygody i przyjemności rytuałów. W tym wszystkim jest bliżej natury. W dwójnasób, bo maleńkie domy można postawić pod drzewem, posiłek spożyć na piasku, a przy tym mieć świadomość, że oszczędność formy i materiałów oznacza ograniczenia eksploatowania środowiska. Przy czym stawia się na stałą zmianę i wymianę – biurka czy sale konferencyjne są dostępne na kilka godzin lub dni, tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W drogę, nomadzi!
„The New Nomads”
Redakcja: Robert Klanten, Sven Ehmann, Michelle Galindo
Wyd. Gestalten