Świetny podcast o przyrodzie

Kochamy podcasty i dziką przyrodę, dlatego byliśmy zaskoczeni, że dość późno trafiliśmy na przyrodniczy podcast Dzikoprzygody. Ale kiedy już odnaleźliśmy te urocze historie opowiadane przez leśną pedagożkę Anetę Chmielińską, nie mogliśmy się nimi nacieszyć!

Aneta prowadząc swój podcast o przyrodzie regularnie zabiera swoich słuchaczy na dźwiękowe wycieczki w głąb kretowisk i lisich nor, opowiada dlaczego o salamandrach mówi się, że są ognistymi jaszczurami, skąd się biorą pluszowe poroża saren i czym są ciemne plamki na spodzie paprociowych liści.

Na co dzień Aneta prowadzi zajęcia dla dzieci – stara się pokazywać im przyrodę w taki sposób, by ją pokochały. Na cotygodniowych spotkaniach buduje z dzieciakami szałasy, babrze się w błocie, wchodzi na drzewa i tropi zwierzęta. Kiedy podczas pandemicznego lockdownu została uwięziona w czterech ścianach postanowiła swoją wiedzę przekazywać najmłodszym w inny sposób. Zaczęła nagrywać podcasty.

Dlaczego podcasty? „Gdy byłam dzieckiem uwielbiałam słuchać słuchowisk radiowych. Godzinami kręciłam przed snem pokrętłem małego radyjka, byle tylko znaleźć jakieś słuchowisko. A gdy znalazłam stację, na której taka audycja pojawiała się regularnie – czułam, że wygrałam los na loterii i usilnie starałam się zapamiętać nazwę tego radia. Gdy więc przyszedł Covid, a zajęcia Dzikoprzygód zostały odwołane – wróciłam do tej pasji. Tym razem po drugiej stronie mikrofonu. Zaczęłam tworzyć podcasty-słuchowiska o przyrodzie i wypuszczać je co jakiś czas. Na początku miała to być tylko forma kontaktu z Dzikuskami, z którymi nie mogłam się widzieć na żywo – tłumaczy Aneta. Szybko jednak okazało się, że przyrodnicze podcasty zaczęły cieszyć się popularnością i stały się atrakcją same w sobie a nie jako dodatek do zajęć. Na początku września do odsłuchania było już 45 odcinków. Każdy trwa 8-10 minut.

Dzikoprzygody to urocze opowieści snute miłym, łagodnym głosem Anety. Materiały są bardzo przyjemne w odsłuchu, a dzieciaki, które lubią opowieści o przyrodzie okraszone licznymi ciekawostkami będą zachwycone. Podcasty świetnie sprawdzają się podczas jazdy samochodem albo jako pomysł na popołudniowe wyciszenie.

Dzikoprzygód możecie posłuchać m.in. na Spotify:

Udostępnij