7 czerwca, 2021 Redakcja
Podglądanie dzikiej przyrody
Lada dzień wydarzy się coś niezwykłego! Po raz pierwszy w Polsce zakwitnie Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) – niezwykła roślina pochodząca z wilgotnego lasu równikowego Sumatry, która rozkwita tylko raz na kilka lat a jej olbrzymi kwiat utrzymuje się dosłownie kilka godzin. Co ciekawe, kwiat ten wabi owady bardzo mocnym zapachem padliny, który jest potęgowany przez podwyższoną temperaturę wewnątrz kwiatostanu. My o dziwidle czytaliśmy do tej pory w książkach dla dzieci a teraz jest okazja zobaczyć je na żywo w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego! Ponieważ dziwidło może rozkwitnąć w każdej chwili ogród botaniczny zorganizował kamerkę, która pozwala podglądnąć aktualny stan rozkwitu. To z kolei zainspirowało nas do przeglądu innych przyrodniczych transmisji online i sprawdziliśmy, gdzie oglądać zwierzęta online.
Takie internetowe transmisje na żywo pozwalają być tak blisko dzikiej przyrody, jak to tylko możliwe – dzięki kamerkom możemy zaglądać do gniazd, w dzikie knieje i na śródleśne polany podglądając w czasie rzeczywistym wykluwanie się rybołowów, czy bocianów, albo harce żubrzej rodziny.
To wspaniałe wyciszające zajęcie i niezła lekcja cierpliwości dla starszych i młodszych.
Gdzie oglądać zwierzęta online? Oto kilka tropów:
Rybołowy z Barlinka
Gniazdo znajduje się na 35 metrowej sośnie w zachodniej Polsce na terenie Nadleśnictwa Barlinek. Kamerę założono w 2019 roku w połowie marca przed przylotem ptaków. W dwóch poprzednich latach z gniazda wylatywały po dwa młode. W tym roku do 01 czerwca wykluły się już dwa młode rybołowy. Możemy obserwować jak rodzice karmią je rybami i ogrzewają otulając swoimi piórami na wysokiej platformie. Można też popatrzeć na gęsty las z ptasiej perspektywy i posłuchać kojących dźwięków przyrody.
Bociany w Sławacinku Starym
Kamery w gnieździe na wysokim słupie stojącym w Sławacinku Starym, w województwie lubelskim zamontowano osiem lat temu. Od tego czasu gniazdujące tu bociany można podglądać online. 31 maja parze – Lotce i Piórkowi, jak zostali ochrzczeni mieszkańcy – wykluł się trzeci pisklak. W gnieździe ruch a dookoła leniwe życie polskiej wsi.
Bocian czarny w Puszczy Noteckiej
Gniazdo na dębie w Nadleśnictwie Sieraków jest zajmowane przez ptaki od wielu lat. Gniazdo i stary las w promieniu do 200 m są chronione za pomocą całorocznej strefy ochronnej, gdzie nie prowadzi się żadnych prac. W 2019 i 2020 roku lęgi zakończyły się sukcesem (3 młode). Niestety dąb jest zupełnie suchy, a gniazdo bardzo ciężkie i na martwej gałęzi. Kamerę umieszczono na sąsiedniej sośnie. Losy tej rodziny są dosyć dramatyczne – w ostatnich kilku tygodniach przeżyło ataki kruka (który porwał jedno jajo) i puszczyka.
Żubry w Puszczy Białowieskiej
Obserwacja ptasich gniazd jest teraz nieco bardziej satysfakcjonująca – wiosna to czas wykluwania się młodych – w gniazdach jest więc ruch i więcej „akcji”. Bardziej cierpliwi mogą jednak zaglądać na kanały Puszczy Białowieskiej – która umożliwia oglądanie wybranych fragmentów puszczy w wersji „na żywo”. Najbardziej znanym miejscem jest żubrza polana na północnym skraju puszczy, którą szczególnie zimą chętnie odwiedzają zwierzęta. Aktualnie pojawiają się tu sporadycznie – bo dość jedzenia mają w głębi lasu.