Codziennik: eksperymentalny podcast o ojcostwie

Michał Kukawski, dziennikarz i autor podcastów, rozpoczyna eksperyment – przez 30 dni, dzień w dzień, będzie publikował odcinki „Codziennika” – podcastu, który ma dokumentować codzienność z rozgadanym dwulatkiem – jego synem Władysławem. To – mam nadzieję – będzie mój osobisty kurs słuchania i rozmawiania. Ale może też uda mi się zrobić rzecz na tyle uniwersalną, że to po prostu będzie podcast o komunikacji między ludźmi w ogóle – tłumaczy autor.

– To eksperyment, który pozwoli mi się lepiej przyjrzeć temu, w jaki sposób – tak na co dzień – komunikuję się ze światem i z moim synem, który właśnie zaczyna składać swoje pierwsze zdania. Przez 30 dni będę nagrywać nasze zabawy, rozmowy i codziennie publikować dźwiękowe fragmenty naszego życia. Życia ojca, który próbuje dogadać się z 2-latkiem. Stara się tłumaczyć i pokazywać mu świat. Jednocześnie towarzyszy mu w odkrywaniu tego świata na własną rękę i ucząc się go w jakimś sensie na nowo. To ma być podcast o zachwycie nad światem i o próbach wyrażania tego, co często jest nie tylko poza możliwościami zrozumienia danymi małemu dziecku, ale i dorosłemu – tłumaczy Michał Kukawski.

Michał jest dziennikarzem i redaktorem, autorem serii odpowiadających na rozmaite pytania podcastów „Odpowiednik” oraz pandemicznego dźwiękowego pamiętnika – „Kwarantannik”. Teraz odpala „Codziennik”. – To ma być żywy zapis rzeczywistości – jeśli odcinki mają pojawiać się codziennie, nie dam rady tego reżyserować. Będzie jak jest naprawdę – zapewnia.

Jego towarzyszami w tej podróży będą żona Olga i syn Władek. – Chcę, żeby przede wszystkim była to pamiątka. Z czasu, kiedy zaczynaliśmy się komunikować słowami. Mam nadzieję, że za 30 lat Władysław doceni ten mój wysiłek. To, że chciało mi się z nim gadać, ale też nagrywać to, a potem odsłuchiwać i dzięki temu każdego dnia starać się lepiej go rozumieć. To – mam nadzieję – będzie mój osobisty kurs słuchania i rozmawiania. Ale może też uda mi się zrobić rzecz  bardziej uniwersalną. I po prostu będzie to podcast o komunikacji między ludźmi w ogóle. Moim wielkim marzeniem jest to, że do tego naszego eksperymentu włączają się znajomi, ale i zupełnie obce mi osoby, i pokazują jak wyglądają ich codzienne starania o wzajemne zrozumienie. Szczególnie teraz – kiedy tak łatwo skupiać się na tym, co nas dzieli – zapewnia Michał.

Twórca podcastu zachęca tych, którzy chcieliby podzielić się z nim swoją zwykłą (i jednocześnie wyjątkową) codziennością do kontaktu: kwarantannik@gmail.com

Kolejnych odcinków „Codziennika” możecie słuchać tu:

 

Udostępnij