23 czerwca, 2015 Redakcja
Potlacz / wystawa
Potlacz to projekt filozoficzno-performatywny z udziałem dzieci i młodzieży, do którego materiałem wyjściowym jest bajka Sławomira Shutego „Kopciuszek idzie na wojnę, czyli historia kołem się toczy”.
Bohaterka książki odmawia przyjęcia darów i uczestnictwa w bajce na dotychczasowych zasadach. Podwójną odmową doprowadza nie tylko do zawieszenia bajkowej rzeczywistości (gdyż w świecie bajek dochodzi do strajku), lecz przede wszystkim do przemyślenia mechanizmów konstruujących dziecięcą wyobraźnię. Zastanówmy się, czym w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm byłaby dziś odwrócona ekonomia darów?
Tradycyjny „potlacz”, na co zwraca uwagę Marcel Mauss, był spiralą wzajemnego obdarowywania się darczyńcy i obdarowanego. Nierzadko prowadził do upokorzenia obdarowanego, który aby zachować pozycję, musiał odwdzięczyć się darem o równoważnej bądź większej wartości. W zamian darczyńca dostawał prestiż i władzę. Ślady tego obrzędu, praktykowanego w różnorodnych formach przez plemiona zamieszkujące od Ameryki Północnej po Australię, przetrwały do dziś w kulturze europejskiej w szczątkowej formie.
Wystawie będą towarzyszyły inne wydarzenia, w tym: wielka wymiana dóbr inspirowana słynną pracą „Monumental Garage Sale” Marthy Rosler – artystki, która podniosła popularny amerykański zwyczaj do rangi sztuki. W Bunkrze będzie można wymienić się dobrami lub wiedzą. Chętni mogą wziąć udział w spotkaniu z kuratorką i artystami, a osoby lubiące teatr w wersji czynnej mogą uczestniczyć w warsztatach teatralnych, które potrwają od 10 do 28 sierpnia. Zajęcia są kontynuacją dwóch projektów artystyczno-społecznych, realizowanych w Teatrze Łaźnia Nowa: „Piccolo Coro dell’ Europa”. Ich zwieńczeniem będzie spektakl. Wymieniajcie się w Bunkrze!
Nabór na Potlacz potrwa do 28 czerwca. Szczegóły: Poltacz / nabór
Wystawa Potlacz
Bunkier Sztuki w Krakowie
Wernisaż: 4.07.2015 (sobota), godz. 16
Premiera spektaklu: 29.08.2015
Czas trwania wystawy: 5.07–6.09.2015
Kuratorka: Anna Bargiel