Pociąg do podróżowania

Jeśli wyprawa pociągiem kojarzy wam się głównie z niuansami polskiej kolei, powinniście sięgnąć po „The Journey”. Tu przemieszczanie się w wagonach oznacza zapierająca dech w piersiach eskapadę.

Do pociągów wsiadamy po to, aby dotrzeć do celu. Truizm. Niektórzy mkną nimi codziennie do miejsca pracy, inni systematycznie odwiedzają krewnych. W tych przypadkach oszczędność czasu stanowi najistotniejsza pobudkę. A co, jeśli przejazd koleją jest celem samym w sobie? Gestalten zabiera czytelnika w podwójną podróż. W publikacji zawarto przegląd historyczny i geograficzny transportu kolejowego na całym świecie. Każdy opis trasy jest opatrzony czytelna mapą, danymi liczbowymi dotyczącymi czasu przeprawy i długości szlaku. Niektóre misje są przeznaczone tylko dla cierpliwych – kontemplowanie surowych landszaftów Szkocji równa się pięciu godzinom w wagonie The West Highland Line, Andaluzję ogląda się przez sześć dni, a kultowa kolej transsyberyjska to całe 9300 km do pokonania w osiem dni.

To, co widać z okien to jedno, pozostaje jeszcze wszystko, co kryje się w wagonach. „The Journey” to także podróż-przegląd po pokładach nowoczesnych pociągów ekspresowych, eleganckich przedziałach luksusowych pociągów zabytkowych, stylowych meblach i wytwornych wózkach gastronomicznych – bardzo, bardzo dalekich krewnych wyposażenia znanych nam na co dzień składów pociągu.

Poza ustaloną trasą, jakością przedziału i ceną biletu jest jeszcze miejsce dla łączących się z podróżą niewiadomych. Kogo poznamy w czasie przejazdu? Co wydarzy się za oknem El Transcantabrico albo pociągu po Erytrei? W „Wielkim bazarze kolejowym” Paul Theroux pisał: „pociąg jest ruchomym targowiskiem, któremu nie sposób się oprzeć, bazarem na kółkach, który porusza się w doskonałej niezależności od krajobrazu i w miarę nabierania prędkości poprawia ci nastrój. Potrafi ukoić nawet w najokropniejszych okolicznościach (…). Jeżeli pociąg jest duży i wygodny, nie musisz myśleć o celu podróży – wystarczy miejsce w kącie przedziału, by stać się jednym z tych, którzy nie ustają w ruchu, suną po torach i nigdy nie docierają do celu”. Wsiadamy.

„The Journey. The Fine Art of Traveling by Train”
Redakcja: Sven Ehmann, Robert Klanten, ­Michelle Galindo

Gestalten 2015

Udostępnij