10 listopada, 2016 Redakcja
Pan Poeta dzieciakom
Mówią o nim, że to największy – bo prawie dwumetrowy – bajkopisarz. Właśnie próbuje wydać rymowane bajki o tolerancji i możesz mu w tym pomóc!
Pan Poeta, czyli Piotrek Reski – od niedawna młody ojciec, w pisaniu bajek dla dzieci odnalazł swoją pasję. Sam nie wie dlaczego, ale bardzo się cieszy, gdy wpadnie na odpowiedni wers lub słowo, zresztą – zabawę słowem, poezję lingwistyczną i językoznawstwo pokochał jakiś czas temu – na polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisząc z myślą o dzieciakach, dostosował się do ich świata, w którym wszystko jest niezwykłe i rzadko coś bywa dziwaczne. Stąd też duże okulary, kolorowa koszula i fantazyjna mucha. Wizerunek Pana Poety musi być wiarygodny.
Najpierw było pisanie na blogu www.panpoeta.pl, ale z czasem pojawiła się chęć na wydanie książek. Plan był ambitny – ma być dla dzieciaków, zabawnie, ale wartościowo. Pan Poeta wziął na warsztat tolerancję. Autor uznał, że naukę o niej powinniśmy zacząć nie od akceptacji innych, ale od akceptacji samego siebie. Codziennie oceniamy i innych, i siebie, często przesadnie, skupiając się na wyglądzie, a przecież wiadomo, że nie on jest najważniejszy. I tak powstała pierwsza z serii bajek o tolerancji: „Kura, co tyła na diecie” – o kurze, która zgodnie z modą chce być „fit”, ale niestety – uwielbia jedzenie. Pomału podjada wszystko i tyje tak bardzo, że zajmuje aż dwie strony książki. Początkowo martwi się, ale na końcu akceptuje siebie, mówiąc, że „dla siebie i kogutka / Piękna jestem, choć krąglutka”. Ważna sprawa – „dla siebie” w pierwszej kolejności. Po kurze przychodzi czas na skrzydlatego bohatera kolejnej serii o akceptacji – nietolerancyjnego wróbla, a po nim – na kruka, który budzi się w zagranicznym mieście, co staje się pobudką do rozważań o inności.
Aby wydać pierwszą książkę z serii, Pan Poeta zorganizował akcję crowdfundingową. Na tych, którzy wesprą zbiórkę, czekają nie tylko ilustrowane ręcznie książki, ale też przepisy od kury na „makuron”, „kurpnik” czy „kurosanta”. Jest teś „telefon kurplementów”, czyli telefon od Kury, która obsypie szczęśliwca komplementami. Akcja trwa do 22 listopada.
Więcej szczegółów znajdziecie na: wspieramkulture.pl/panpoeta.