10 lutego, 2015 Redakcja
Naukowe walentynki
Kochamy nie sercem, tylko mózgiem. Przyjdźcie do Centrum Nauki Kopernik i odkryjecie jeszcze kilka faktów o miłości.
14 lutego to kulminacja miłosnego miesiąca w Koperniku. W programie Centrum znajdziecie:
Mikrowalentynki
Zaloty i związki nie są zarezerwowane wyłącznie dla ludzi! Wśród żab Ronitomeya ventrimaculata, samiec śpiewem zwabia samicę na wcześniej wypatrzoną roślinę. Niektóre ślimaki podczas zalotów ranią się tzw. strzałkami miłosnymi, niejednokrotnie przebijając ciało partnera na wylot. Artemie i okrzemki łączą się w pary na całe życie. I to nierozerwalnie. Tym i innym małym organizmom można się dokładnie przyjrzeć w Walentynki w galerii Mikroświat. Zwiedzający usłyszą o ich zwyczajach i rytuałach godowych.
Zwierzęca miłość
Kto prowadzi najbardziej znane na świecie programy przyrodnicze? David Attenborough. W walentynkowe popołudnie w Koperniku pojawi się jego wieloletni przyjaciel i producent – Miles Barton, który opowie o związkach w świecie zwierząt. Historie zilustruje krótkimi filmami z cyklu „Wielki krąg życia”, który od początku lutego emituje BBC Earth. Przy okazji będzie można poznać tajniki filmowania życia zwierząt. Spotkanie z Milesem Bartonem rozpoczyna się o godz. 17.30. Wstęp wolny, liczba miejsc jest ograniczona.
Konstelacja: Miłość
W Niebie Kopernika odbędzie się specjalny pokaz dla zakochanych. Poznacie najbardziej romantyczne zakątki Drogi Mlecznej. Dowiecie się, dlaczego w kosmosie single są w mniejszości i zrozumiecie, że lepiej pochodzić z Marsa niż z Wenus. Sprawdzicie także, gdzie w Układzie Słonecznym można znaleźć serca.
Koncert walentynkowy
Fortepian i gitara to odrębne światy. Tego wieczoru zabrzmią jednak wspólnie. Usłyszycie m.in. utwory Manuela Marii Poncego, George’a Crumba, Hectora Villa-Lobosa i Ryszarda Alzina, w wykonaniu Ryszarda Alzina i Grzegorza Mańkowskiego.
Centrum Nauki Kopernik
Wybrzeże Kościuszkowskie 20
Warszawa