5 stycznia, 2018 Redakcja
Naturalny łańcuch
Jeśli termin ekosystem kojarzy się wam z nudnymi sieciami troficznymi na lekcji biologii, to czas sięgnąć po ten podręcznik. Peter Wohlleben znowu daje dobrą lekcję.
Zaczął od drzew, po nich wziął na warsztat zwierzęta, a teraz łączy faunę i florę. Niemiecki leśnik dał nam się poznać jako ambasador natury i rzeczywiście – nie sposób mu odmówić wiedzy na jej temat i empatii, którą obdarza nie tylko stworzenia, ale też rośliny. Współodczuwanie pojawiło się tu nieprzypadkowo – kto jak nie Wohlleben udowodnił nam, że drzewa potrafią się porozumiewać, a koguty okłamują kury?
W „Nieznanych więziach natury” opowiada o leśnym ekosystemie trochę w konwencji serialu. Poznajemy bohaterów i ich sąsiadów wchodzących w pewne relacje. Tło perypetii, czyli biotop, to w głównej mierze las w niemieckiej gminie Hummel, który autor zna jak własną kieszeń – pracuje w nim od lat. Kiedy leśnik nie pracuje, spaceruje po lesie i dogląda jego mieszkańców, między innymi grabarza. Ten chrząszcz poluje co prawda na owady, ale nie może się oprzeć aromatowi świeżej padliny. Taki ojciec grabarz wychowuje zatem swoje potomstwo w okolicy martwych ciał gryzoni – to się nazywa plan na stołówkę dla młodych. To niebywałe, ale dzięki tej personifikacji z przymrużeniem oka, zaczynamy czuć sporą sympatię do leśnych stworów.
Ta sympatia, a w zasadzie empatia jest bardzo potrzebna, bo leśna policja nie poradzi sobie sama z utrzymaniem porządku. Nie da się już pewnie całkowicie zatrzymać ingerencji człowieka w ekosystem, ale uzbrojeni w wiedzę o zależnościach w sieci troficznej możemy mądrzej zarządzać lasami. Wiecie, że wybijanie wilków może zmienić bieg rzeki? Czas na mądrą powtórkę z biologii.
KONKURS
Mamy dla was 3 egzemplarze „Nieznanych więzi natury”. Aby zdobyć jeden z nich, wystarczy w komentarzu pod postem na Facebooku opublikować przykład łańcucha pokarmowego (np. ziemniak—stonka—bażant—lis). Wygrywają autorzy trzech pierwszych przykładów. Powodzenia!
„Nieznane więzi natury”
Tekst: Peter Wohlleben
Tłumaczenie: Ewa Kochanowska
Wydawnictwo Otwarte