12 grudnia, 2014 Redakcja
Koncert pieśni bożonarodzeniowych z Finlandii
20 i 21 grudnia goście Starego Browaru będą mieli niezwykle rzadką okazję wysłuchania koncertu tradycyjnych fińskich kolęd i pieśni bożonarodzeniowych. Wykona je fiński baryton i multiinstrumentalista Mikko Himanka, w towarzystwie cenionych polskich muzyków – Jana Adamczyka, Krzysztofa Dysa i Piotra Kałużnego.
Koncert odbędzie się pod gigantycznymi himmeli – fińskimi ozdobami świątecznymi, które podziwiać można w tym roku w Atrium Starego Browaru. Po koncercie warto wybrać się na Dziedziniec Sztuki, żeby zobaczyć 12-metrową choinkę, a także poszukać… fińskiego Świętego Mikołaja, który w przedświąteczny weekend będzie rozdawać prezenty przygotowane przez sklepy i restauracje Starego Browaru.
Mikko Himanka przybędzie do Poznania na specjalne zaproszenie Starego Browaru, który w tym roku, w ramach przedświątecznej akcji „Tradycja jest sztuką” przybliża obyczaje Finlandii. W czasie godzinnych koncertów słuchacze będą mieli okazje poznać fińskie kolędy i pieśni bożonarodzeniowe, utwory świąteczne tradycyjnie wykonywane przez dzieci, w tym także dzieła najsłynniejszego fińskiego kompozytora, Jeana Sibeliusa. Poszczególne części koncertów poprzedzone będą komentarzami na temat fińskich obyczajów i śpiewanych utworów, wprowadzającymi – mimo niewątpliwie egzotycznego języka pieśni, jakim jest fiński – w niezwykły świąteczny nastrój.
„Tradycyjne święta Bożego Narodzenia w Finlandii wypełnia spokój. Muzyka jest ściśle związana z zimowym krajobrazem kraju, w którym powstała – ośnieżone drzewa i usiane gwiazdami niebo to dla niej doskonała sceneria. Rozbrzmiewa w niej również atmosfera radosnego dziecięcego oczekiwania, ale także pewnej melancholii. Uważni mogą usłyszeć nawet dźwięk dzwonów…” – mówi Mikko Himanka, którego będzie można usłyszeć w Starym Browarze już 20 i 21 grudnia.
O artystach:
Mikko Himanka – charyzmatyczny fiński baryton i multiinstrumentalista. W swoim repertuarze ma wykonania utworów do muzyki barokowej, oratoriów świątecznych, a także kompozycji Bacha, Mozarta, czy Handela. Ma także doświadczenie w rolach operowych, występował m.in. jako Ksiądz w „Czarodziejskim flecie”. Aktywny krytyk muzyczny, wykładowca i inżynier dźwięku z dziesiątkami płyt i nagrań muzyki na żywo na koncie. Okazjonalnie grywa także na fortepianie, gitarze i skrzypcach.
Jan Adamczyk – skrzypek, lutnik, akompaniator i aranżer, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej. Jako instrumentalista orkiestrowy współpracował z wieloma zespołami, grając liczne koncerty zarówno w kraju i za granicą (Niemcy, USA). Od 2008 roku skrzypek w Kwartecie Smyczkowym „Koncertowy”.
Krzysztof Dys (20 grudnia) – absolwent klasy fortepianu na Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 2007 roku jej wykładowca. Współpracował z legendarnym wibrafonistą Jerzym Milianem, saksofonistą Mikołajem Trzaską i cieszącym się międzynarodowym uznaniem klarnecistą Wacławem Zimplem.
Piotr Kałużny (21 grudnia) – pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent. Wykładowca AM we Wrocławiu i UAM w Poznaniu. Autor wielu kompozycji jazzowych, popularnych oraz symfonicznych, wykorzystywanych m.in. w spektaklach teatralnych i filmach animowanych. Redaktor artykułów oraz haseł związanych z muzyką do Encyclopedia Britannica.
Stary Browar, Poznań
wstęp wolny