Kolorowanka w 3D

Podobno jak nas widzą, tak nas piszą. A może jak nas słyszą, tak nas kolorują?

Skin Deep to seria autoportretów stworzona przez studentów Rosalie Yu i Alona Chitayat związanych z programem Interaktywnej Komunikacji przy Uniwersytecie w Nowym Jorku. Zdolny duet stworzył zeskanowane w 3D własne wizerunki i zaprosił publiczność do pokolorowania trójwymiarowych modeli, wyświetlanych w czasie rzeczywistym na ekranach. W efekcie Rosalie i Alona otrzymali setki nowych wersji „siebie”.

Yu i Chitayat rozpoczęli swoją pracę od generowania skanów ciał w 3D. Forma, czyli kształt ciała pozostawał zawsze taki sam, natomiast tekstura była zależna od wizji odbiorcy interaktywnej instalacji, który po wysłuchaniu wspomnień artystów, zabierał się za wypełnianie „skóry” modeli kolorami i wzorami.

My, ludzie mamy tendencje do definiowania i kategoryzowania świata, a tym samym – naszych ciał. Niekończące się przedstawienie zorganizowane przez Yu i Chitayata pokazuje jednak, że tekstury, a raczej kolory i wzory ciała mogą zupełnie zmienić to, jak kogoś postrzegamy. Od zabawnych portretów po upiorne wizje obcych ludzi przejmujących kontrolę na wyglądem artystów. Uświadamiając przy tym jak mgliste pojęcie mamy na temat tego co, a raczej kto definiuje nasze „ja”.

www.skindeep.cc

 

 

 

Udostępnij