19 lutego, 2016 Anna Czarnowska-Łabędzka
Katarzyna Bogucka
Nazwisko Katarzyny Boguckiej jest dziś rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Znalazło się w gronie najlepszych ilustratorów ubiegłorocznego tomu „Illustration now!” – najsłynniejszego przewodnika po światowej ilustracji wydawnictwa Taschen.
Jej „Wytwórnik kulinarny” (Wytwórnia, 2014), będący owocem współpracy z Szymonem Tomiłłą – grafikiem, z którym na co dzień tworzą studio projektowe Nioska, został wyróżniony na Targach Książki dla Dzieci w Bolonii. Prace ilustratorki były prezentowane na licznych krajowych i zagranicznych wystawach, m.in. Łódź Design Festiwal, poznańskich Ładnych Książkach czy festiwalu Illustrative w Berlinie. Charakterystyczne, nawiązujące do stylistyki retro rysunki Boguckiej wniosły nową jakość do współczesnej ilustracji dla dzieci.
Karierę rozpoczęła od współpracy ze słynnym łódzkim duetem projektowym Pan tu nie stał. Efektem wspólnych działań były książki z tradycyjnymi polskimi wierszami: „Siała baba mak” (znak MUST HAVE na festiwalu Łódź Design 2011), „Dziadek z babką” oraz „Nie śmiej się dziadku”. Kolejne lata przyniosły owocną współpracę z wydawnictwami dbającymi o wysoki poziom artystyczny swoich publikacji. W 2010 r. nakładem Wytwórnii ukazała się książka „O Panu Tralalińskim” nominowana do nagrody graficznej Książka Roku PS IBBy. W tym samym roku Dwie Siostry wydały teksty klasycznych autorów w kolorowej serii kieszonkowego formatu. Bogucka zilustrowała: „Chorego kotka”, „Małpę w kąpieli”, „Pawła i Gawła” oraz „Stefka Burczymuchę”. W 2011 r. zilustrowała dla tego samego wydawnictwa kultową już dziś M.O.D.Ę, wyróżnioną rok później następnym znakiem MUST HAVE podczas łódzkiego festiwalu, a także „Maryna gotuj pierogi” dla wydawnictwa Tatarak i „Komplementy” Przemka Wechterowicza (Alegoria). W 2012 r. nakładem Wytwórnii i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina ukazała się książka „Co tu jest grane?” w opracowaniu graficznym Anny Niemierko, z ilustracjami Katarzyny Boguckiej i tekstem Anny Czerwińskiej-Rydel. Za sprawą autorskiej „Lali Lolka” (Ładne Halo 2012) Bogucka została wyróżniona kolejnym znakiem Must Have podczas festiwalu Łódź Design. W 2014 r. zilustrowała poetyckie miniatury Małgorzaty Strzałkowskiej w książce zatytułowanej „Dyrdymałki” (Bajka).
Wizualna interpretacja Tuwimowskiej „Lokomotywy” zaowocowała formą tekturowej książki dla najmłodszych czytelników oraz dołączonych do niej puzzli, Visart 2014 (i znów wyróżnienie znakiem Must Have). Ciekawym projektem jest też zilustrowany przez artystkę interaktywny przewodnik po Szczecinie do tekstu Anny Czerwińskiej-Rydel (Artmosphere 2013), wykorzystujący trend technologiczny określany mianem augmented reality (rozszerzoną rzeczywistością). W przewodniku znajdują się elementy zakodowane w papierze. Pod ilustracjami są ukryte obrazy w 3D i animacje. Aby odkryć dodatkowy poziom informacji, należy skorzystać z elektronicznego czytnika. „Szczecin” trafił na listę Najładniejszych Książek dla dzieci 2013 roku Lupus Libri. Rok później współpraca tego samego duetu zaowocowała kolejnym przewodnikiem – „Powiatem Szydłowieckim”. W roku 2015 wydawnictwo Muzeum Pałacu Herbsta opublikowało „Podróże z Anną Marią”. Wzbogacony o rysunki ilustratorki tekst Doroty Berbelskiej i Magdaleny Michalskiej-Szałackiej zapoznaje dzieci z dziejami Łodzi, Księżego Młyna i Pałacu Herbsta. Wydany w tym samym roku autorski „Rok w mieście” (Nasza Księgarnia) znalazł się na liście Najładniejszych Książek Roku Signum Temporis. A nakładem współtworzonego przez Bogucką Studia Projektowego Nioska ukazała się książka „Kim jest ślimak Sam” z ilustracjami artystki do tekstu Marii M. Pawłowskiej i Jakuba Szamałka (Nioska, 2015).
Wszystkie publikacje z ilustracjami Katarzyny Boguckiej znajdują uznanie u czytelników. Wyrazista kreska, zgeometryzowane linie i retrostylistyka cieszą oko, łatwo zapadając w pamięć. Niezależnie od tego, czy obrazują klasycznych autorów, teksty współczesne czy też autorskie publikacje artystki – podnoszą poprzeczkę współczesnej ilustracji dla dzieci bardzo wysoko.
Prace Katarzyny Boguckiej możecie obejrzeć w Zachęcie, w ramach wystawy: „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci”.