Jedna trampolina, trzydzieści sposobów

W książce dla dzieci zazwyczaj na pierwszym planie jest opowieść. Ma być napisana tak, by zaciekawiać, wciągać, często uczyć i pobudzać do refleksji. Język niejako „chowa się” za tą opowieścią. Ma wspierać opowieść swą naturalnością, a nie wybijać się, burząc porządek.

I oto pojawia się książka „30 znikających trampolin” Doroty Kassjanowicz, która pokazuje młodemu czytelnikowi, że to język buduje opowieść. Że w zależności od przyjętej strategii możemy osiągnąć cel, którym będzie opowieść bajkowa, opowieść rodem z horroru, sprawozdanie czy rymowanka. Że to nie opowieść sama w sobie w magiczny sposób sprawia, że się śmiejemy. I że podobnie jak magik musi użyć pewnych sztuczek, by przedmiot zniknął, tak my powinniśmy operować pewnymi środkami, by wywołać zamierzony efekt.

„30 znikających trampolin” to książka-eksperyment, dla której inspiracją były „Ćwiczenia stylistyczne” Raymonda Queneau, opisujące na 99 sposobów zdarzenie, do którego doszło między pasażerami autobusu. Książka Kassjanowicz skierowana jest do dzieci, uczy je kreatywności, wskazując na bogactwo języka, środków retorycznych i form literackich. Pokazuje, czym jest subiektywizm, punkt widzenia, a nawet manipulacja; jak bardzo w zależności od punktu widzenia czy wiedzy osoby opowiadającej może zmienić się historia (bo sama opowieść jest dość krótka, prosta i zaczerpnięta z życia). Książka niejednokrotnie budzi uśmiech, bo zawiera sporą dawkę humoru i ironii. Dzieci, którym nie brak naturalnej swobody i inwencji, są świetnymi odbiorcami tego typu książek i sądzę, że byłyby w stanie wymyślić co najmniej kolejne 30 sposobów na opowiedzenie tej samej historii. A „30 znikających trampolin” może stanowić wspaniałą pomoc dydaktyczną czy niebanalną rozrywkę na deszczowe dni.

Książka jest świetnie opracowana graficznie. Został rozpisany konkurs dla twórców na ilustracje do niej. Wygrała Paulina Daniluk, Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Jej ilustracje idealnie pasują do krótkich historii Kassjanowicz, podobnie wykorzystują zabawę konwencją i formą. Myślę, że „30 znikających trampolin” to kolejny mocny punkt na mapie polskiej ilustracji dla dzieci.

„30 znikających trampolin”
tekst: Dorota Kassjanowicz
ilustracje: Paulina Daniluk
Wydawnictwo Albus

Udostępnij