Ikona dwóch światów

By uczcić setną rocznicę powstania kanału w Panamie powstał niezwykły gmach. Biomuzeum zaprojektował Frank Gehry.

Budowa Kanału Panamskiego była jednym z najważniejszych wydarzeń w światowym budownictwie na początku XX wieku. Ta sztuczna droga wodna znacznie skróciła odległość, którą do tej pory musiały pokonać m.in. statki płynące z Nowego Jorku do San Francisco.

Kolorowy bryła Biomuzeum ma pokazać w jaki sposób budowa Kanału Panamskiego zmieniła świat. Sztuczny kanał nie tylko skrócił drogę pływającym statkom, ale także doprowadził do zmian w środowisku. Wśród następstw jego budowy można wymienić zmiany w prądach morskich i przenikanie gatunków zwierząt, które do tej pory żyły odseparowane od siebie pasem lądu.

Budynek powstał ponieważ władze Panamy chciały mieć u siebie tak charakterystyczny gmach, jaki mają na przykład mieszkańcy hiszpańskiego Bilbao. Zgłoszono się zatem do Franka Gehry’ego. Znany architekt zaprojektował budynek tak nowatorski, że jego budowa przysporzyła wiele problemów lokalnym budowlańcom. W założeniu realizacja ma stwarzać wrażenie zderzenia dwóch światów – natury i cywilizacji. Zwiedzający mogą oglądać 8 wystaw z wieloma gatunkami roślin i zwierząt, które są przykładem tego jak różnorodny biologicznie jest obecnie Przesmyk Panamski.

Udostępnij