Edukacja w plenerze

Odstawiamy komputery i tablety, sięgamy po cenne instrukcje w tej książce. Czas na wypróbowanie zabaw na świeżym powietrzu!

Kiedy dostaliśmy propozycję patronatu nad „Leśną szkołą dla każdego”, zacieraliśmy ręce. Od początków powstawania Fathers nie kryliśmy naszego zamiłowania do częstego kontaktu z naturą, kiedy tylko się da, zabieramy dzieciaki w plener. Wiadomo spacery po lesie to jedno, ale już budowa schronienia i paleniska, o których mowa w tym wspaniałym zbiorze, to już wyższy poziom wtajemniczenia. W tym wspólnym dziele Petera Houghtona i Jane Worroll każde zajęcie jest opisane tak szczegółów, że nie tylko wiemy, jak dokładnie przygotować z dzieciakami łuk i strzały, ale też dostajemy porcję podpowiedzi, jak uzupełnić tę zabawę o solidne ciekawostki – jak choćby ta, że najwcześniejsze groty strzał znalezione w Afryce Południowej liczą sobie 64 tysiące lat!

Wspomniani autorzy książki to londyńczycy, prowadzący autorską leśną szkołę, w której uczą dzieci od najmłodszych lat, jak z szacunkiem czerpać radość z natury. Sami zresztą piszą:  „Z przyrody pochodzimy i do niej należymy, a nasze przetrwanie jest misternie powiązane z jej istnieniem. Dla dzieci stanowi najwspanialszy plac zabaw, oferując im olbrzymią różnorodność form, zapachów, faktur, wszelkich żywych stworzeń, i obfitość roślin, z których część jest jadalna, ale niektóre są trujące. Przyroda stwarza niezliczone możliwości podejmowania ryzyka, wzbogaca dziecięcą wiedzę i zachwyca, daje wolność przebywania w świecie innym od świata dorosłych”. I tu przybijamy solidną piątkę. No, może nie do końca zgodzimy się, że świat dorosłych to tylko praca, miasto i technologie, ale dobrze wiemy, co Peter i Jane mieli na myśli. Sami przecież odczuwamy dziką radość na samą myśl, że w sobotę rano wyruszamy w zieloną głuszę.

W „Leśnej szkole dla każdego” znajdziecie zajęcia proponowane dla dzieciaków w wieku od 3 do 11 lat i niemal każdą opisaną tu misję możecie różnicować. Teraz, kiedy wszystko dookoła bucha zielenią, a słońce gości na niebie do wieczora, te porady stają się jeszcze bardziej praktyczne. Nie musicie od razu porywać się na budowanie szałasu (choć to kusi), ale możecie zacząć od rodzinnej wyprawy tropem jadalnych dzikich roślin albo sporządzić kolekcję stroików na głowę. Trzy, dwa, jeden – wstajemy z fotela!

„Leśna szkoła dla każdego”
Peter Houghton i Jane Worroll

Wydawnictwo Muza

 

Udostępnij