Dognition

Jest taki dowcip o psie, który wszystko rozumie i pytany: „idziesz, czy nie?” idzie, albo nie. Twórcy serwisu dognition.com podeszli jednak do psich spraw bardziej naukowo.

Autorzy opracowali kilkadziesiąt prostych testów, które pozwalają każdemu właścicielowi psa dowiedzieć się dokładnie jaki jest jego zwierzak. Testy zostały opracowane przez naukowców, psich trenerów i specjalistów od zwierzęcej behawiorystyki. Są proste, nie wymagają żadnych specjalnych narzędzi ani instrumentów. Jedyne co potrzeba to pies, czas, trochę miejsca i (nieraz) osoba do pomocy.

Każde ćwiczenie jest wyjaśnione w krótkim filmie instruktażowym. I trzeba przyznać, że niektóre propozycje potrafią zaskakiwać. Weźmy na przykład badanie, które mierzy psi poziom empatii. Potrzebny kawałek kiełbasy (albo innego psiego smakołyku) i stoper. Pokazujemy przysmak psu i powoli zbliżamy go do naszego oka. Trzymamy i mierzymy czas, w którym pies nie spuści jedzenia z oczu. Rezultaty należy wpisać w specjalny formularz na stronie internetowej. Wyniki pokazują między innymi jaki poziom empatii i komunikacji ma nasz pies, na ile myśli logicznie i czy jest sprytny (oczywiście na psiej skali sprytu).

*Na zdjęciach: dr Brian Hare – antropolog biologiczny z Duke University.

Dognition.com to w pełnej wersji serwis płatny, abonament kosztuje około 10 dolarów. Można też skorzystać z próbnej wersji rejestrując się pod adresem www.dognition.com/mooc

Udostępnij