Audycje FATHERS w newonce.radio

FATHERS w newonce.radio

Ruszył cykl audycji radiowych FATHERS. W co drugą środę o 13:oo w newonce.radio rozmawiamy o współczesnym ojcostwie. Na pierwszy ogień poszli Wojtek Friedmann i Michał Sufin, których zapytaliśmy o rolę żartów i wygłupów w wychowywaniu dzieci.

Audycja FATHERS, której partnerem jest Dom Volvo, zadebiutowała na antenie newonce.radio 28 kwietnia. Teraz można ją odsłuchać jako podcast.

Naszymi gośćmi byli Wojtek Freidmann, pisarz i podróżnik, autor Baśki, ale przede wszystkim tata 16-letniego Szymona oraz Michał Sufin, twórca Klubu Komediowego i tata dwóch dziewczynek. W skrócie – pytaliśmy ich o to, czy i jak poczucie humoru pomaga w byciu ojcem?

FATHERS w newonce.radio

Michał Sufin, który stworzył teatr improwizowany Klancyk, twierdzi, że spontaniczne żarty to świetne „narzędzie”: – Improwizacja, w której humor rodzi się z nieogarniania kuwety, z niewiedzenia co się za chwilę wydarzy, z wykorzystywania narzędzi o jednym przeznaczeniu do zupełnie innego zadania – ona się świetnie sprawdza w relacji z dziećmi. Ta umiejętność opowiadania dziwnych, głupkowatych historii, wymyślaniu zabawnych scen i przybieraniu różnych póz… to jest mój wielki handicap w relacji. Zdarza się, że ich mama mówi: „Weź coś zrób”. Zawiaduj tym swoim talentem scenicznym. I to rzeczywiście działa – opowiada Michał Sufin.

Wojtek Friedmann przyznaje, że walczy o bycie normalnym, poważnym ojcem, ale to trudne, bo wolałby się cały czas z synem wygłupiać: – Dziadek był aktorem, mój tata był aktorem i satyrykiem – wyrosłem w absurdzie, w poczuciu, że nawet te poważne rzeczy się zaśmiewa. Co wcale nie jest dobre. Dziś widzę, że sam niektóre rzeczy potrzebuję zaśmiać, bo nie potrafię ich inaczej przekazać. Ale nie używałęm sarkazmu w stosunku do młodego człowieka za wcześnie, dopiero kiedy już poznał zasady działania takiej formy. Z prostej przyczyny – używanie żartu, który jest śmieszny tylko dla ciebie, to jest rodzaj przemocy psychicznej. Dziecko musi rozumieć komunikaty rodzica, inaczej wyrasta w poczuciu braku kontaktu. Teraz z Szymonem głównie się śmiejemy. Ja uważam, że to fajne, ale czy on nie przyjdzie do mnie i nie rozliczy mnie z tego za 20 lat? Powie: „Człowieku, ja nie potrafię tego, tego i tego, bo my się zawsze tylko śmialiśmy ze wszystkich problemów” – mówi Wojtek Friedmann.

Czym rozśmieszają ich dzieci? Gdzie widzą granicę żartu? Co najłatwiej obśmiać, a kiedy powstrzymać się od wygłupów? Jak rozmawiać z dziećmi o tym, z czego nie należy żartować? I jednocześnie jak nie zabić w dzieciach ich swobody, frywolności i naturalnej skłonności do wygłupów? – o to pytaliśmy w pierwszej audycji FATHERS

Gospodarzami FATHERS w newonce.radio są Wojtek Ponikowski i Michał Kukawski – odpowiednio: założyciel i redaktor naczelny magazynu FATHERS. W kolejnych audycjach pytać będą swoich gości o to, jak zmienia się życie, gdy zostaje się ojcem i jak ono wygląda, gdy chce i próbuje się być ojcem obecnym, zaangażowanym, towarzyszącym dziecku?

Najbliższa audycja 12 maja o 13:oo w newonce.radio.

Wielkie podziękowania dla partnera audycji – Domu Volvo.

Udostępnij