10 rzeczy o których musimy pamiętać, by relacja dziecka i psa była bezpieczna.

Wspólne życie z psem to świetna przygoda, zarówno dla małych jak i dużych ludzi. Dziecko i pies mogą tworzyć zgrany zespół, ale warto pamiętać, że prawidłowe relacje między dzieckiem, a psem nie przychodzą same, tylko to my, dorośli musimy je zbudować. Musimy kontrolować zachowania obu stron oraz zapewnić im bezpieczeństwo we wzajemnych relacjach. Na czym budować taką relację, żeby była bezpieczna dla obu stron?

Oto 10 rzeczy, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz by dziecko i pies stanowili zgrany duet,i żeby ta międzygatunkowa koegzystencja była spokojna i bezpieczna dla każdej ze stron.

Porady przygotowała Kasia Antczak, autorka książki „SOS pies”, psycholożka zwierząt i trenerka psów.

Strona z książki SOS Pies

1. Zrozumienie i zaspokojenie potrzeb

Niezaspokojone psie potrzeby to początek dla wielu nieprzyjemnych zdarzeń. Musimy więc zadbać, żeby pies miał dostarczoną odpowiednią dawkę ruchu, był prawidłowo żywiony i miał możliwość spokojnego odpoczynku. Dzieci uwielbiają angażować się w naukę psa, dlatego wspólna nauka komend będzie rozwijająca zarówno dla psa i dla dziecka.

2. Odpowiedzialność dorosłych

Niezależne od wieku dziecka to rodzice czy opiekunowie odpowiadają za psa i o tym zawsze musimy pamiętać. Ale możemy angażować dziecko w pewne czynności, które są odpowiednie do jego wieku i możliwości. Dwulatek nie pójdzie z psem na spacer, ale chętnie zmieni wodę w misce albo poda smakołyk.

3. Przestrzeń

Każdy potrzebuje czasu dla siebie, psy również. Dobrze jest zorganizować psu przestrzeń w domu, w której będzie mógł schować się przed dzieckiem a dziecko nauczyć, że nie powinno podchodzić do tego miejsca. Zadaniem dla dziecka będzie pilnowanie, żeby do psiego miejsca nie podchodzili odwiedzający nas goście.

4. Czas

Wspólne spędzanie czasu całą rodziną można zaaranżować w niezapomniane chwile, np. zabierać na wspólne wycieczki po lesie. Ale pamiętajmy, że tak samo jak dzieci, tak i psy potrzebują czasu sam na sam z opiekunem, nawet jeśli ma to być czas wtedy, gdy leżymy wieczorem z książką a pies przytula się do naszej nogi.

5. Kontrola

Jak to mówią: kontrola podstawą zaufania. To powiedzenie jest tutaj bardzo trafione, a zapewnienie bezpieczeństwa w kontaktach dziecka i psa to podstawa. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowań psa na 100%. Dlatego nie zostawiajmy psa samego z dzieckiem bez nadzoru, nie pozwalajmy dziecku podchodzić do psa, który je czy śpi.

Strona z ksiązki SOS Pies

6. Miłość

Co tu dużo mówić, kochajmy psy i uczmy tej miłości dzieci, wtedy nasze relacje będą jeszcze piękniejsze.

7. Utrzymanie w zdrowiu

Problemy zdrowotne mają ogromny wpływ na zachowanie psów a ich złe samopoczucie może wpływać na to, że pies będzie przejawiał zachowania lękowe lub agresywne. W takiej sytuacji dziecko jest najbardziej zagrożone przez to, że nie rozumie sygnałów wysyłanych przez psa. Odwiedzajmy lekarza weterynarii regularnie, możemy do lecznicy zbierać też starsze dzieci i wprowadzać je w ten aspekt opieki.

8. Sen

Bardzo ważna potrzeba każdego stworzenia to sen, niestety wciąż ignorowana, również w kontekście psów. Musimy zapewnić psom możliwość wygodnego spania w miejscu, w którym będzie miał spokój. Dziecko powinno wiedzieć, że psa nie należy budzić. Może podczas psiego snu będzie czytać książeczki o psach?

9. Zrozumienie psiej komunikacji

Każda osoba, przed tym jak zostanie opiekunem psa powinna pogłębić swoją wiedzę na temat tego gatunku. Psy nie używają ludzkiej mowy, dlatego super, jeśli podszkolimy się trochę z psiej komunikacji. Później łatwiej nam będzie zrozumieć, co psy komunikują i będziemy mogli wyjaśnić to naszym dzieciom – obserwowanie położenia psiego ogona czy uszu, żeby zrozumieć co pies chce powiedzieć to bardzo przydatna umiejętność.

10. Współpraca ze specjalistami

Gdy mamy wątpliwości odnośnie zachowania psa, to ogromnie ważne jest szukanie pomocy u specjalistów – psychologa zwierzęcego czy trenera. Osoba wykształcona w temacie najlepiej pomoże nam zrozumieć psa. Specjalista od psich zachowań może podczas spotkania pokazać przydatne ćwiczenia do pracy z psem lub wspólne zabawy, które wykona również dziecko.

Planując zakup lub adopcję psa pamiętajmy, że psy mają potrzeby specyficzne dla ich gatunku i rasy, a naszym zadaniem jako dorosłych jest je zaspokajać. Pies, który jest rozumiany będzie dobrym towarzyszem dla dziecka.

Okładka książki SOS pies

Kasia Antczak – psycholożka zwierząt i trenerka psów. Marzy o życiu na wsi. Kocha zwierzęta, zapach lasu i szum morza. Mama Filipa, opiekunka dwóch adoptowanych suczek – Coco i Luny.

Kasia Fryza (Katarzyna Księżopolska) ilustratorka z Warszawy. Uwielbia rysować i podróżować po Europie volkswagenem vanem z mężem, córką i psem. Autorka ilustracji do książki Tuli tuli cmok cmok.

Udostępnij